Az alábbi cikkben a gyapjúkülsőkről esik szó, köszönet érte Ildikónak. Választ kaphatunk arra a kérdésre is, hogy hogyan lanolinozhatjuk a gyapjút - ennek több módja van, amelyekre egy későbbi posztban igyekszünk kitekinteni. Olvassa mindenki sok szeretettel...
Ezek azok a darabok, amiket legjobban szeretek a textilpelenkázásban! Bátran ajánlom mindenkinek! Elsőre azonban talán nem érdemes megvenni a teljes szobatisztaságig tartó kollekciót, több okból sem. Néhányan írják, hogy a baba bőre nem bírja a gyapjút, kipirosodik. Ezen kívül, a baba cseperedtével újabb és újabb ötleteket, darabokat lehet beszerezni, és kötni sem ördöngősség! Kár lenne mindjárt az elején megkötni a fantáziánkat is…
A gyapjúpelenka alá minden textilből varrt pelus feladható valamilyen módon. Így a textilt külön szárítjuk, nem úgy, mint agy egybevarrt pelusokat (ami sokkal tovább tart). Persze, a textilbelsők között is széles a választék, én a BambinoMio prefold pelenkáit használom, amit Snapy-vel rögzítek. A prefold rossz időben is viszonylag gyorsan szárad, nem sokat kell hajtogatni, hamar megtanulható, és szinte soha nem szennyezi be a gyapjúkülsőt. Prefold rögzítéstechnológiákból számos található a világhálón, és a blogban is találunk képes útmutatót.
A gyapjúpelust, ha addig nem történt meg, első használat előtt egy jobbfajta gyapjúmosószerben ki kell mosni. Nagyon fontos, hogy a víz inkább hideg legyen, mint meleg, a kézmeleg vízben is összemehet a gyapjú! Bár a forróvizes kezelés növeli a vízállóságot, viszont nagy bosszúság, ha a méret 2 számmal kisebb lesz. Majd rövid időre törülközőbe csavarjuk, és vizes kézzel diónyi lanolint kenegetünk a még nedves pelus belső oldalára. Ezt pár perc alatt jól belenyomkodjuk-masszírozzuk, amíg úgy gondoljuk, hogy egyenletesen eloszlott a lanolin. Lehet úgy is, hogy a lanolint feloldjuk vízben, és abba áztatjuk a pelusokat, de ezt még nem próbáltam. Kész gyapjúkezelő koncentrátumokatat is lehet vásárolni, de 200 gr. gyógyszertári lanolin hosszú időre megoldja a problémát, és nem is drága. A lanolinozott külsőket azután hűvös helyen lassan megszárítjuk (ez bő egy napot is igénybe vehet). Ha elszennyeződne, akkor a fenti eljárást ismételve újra kezeljük minden mosás után. A jól feladott gyapjúkülsővel azonban ez eléggé ritkán fordul elő. Szerintem 3 darab elegendő egy babához egy méretben. Ha netán valamelyik szennyeződne, a másik kettővel elboldogulok a megszáradásáig. Nagyjából 2 óránként pelenkázok, az éppen használaton kívüliek addig felcsipeszelve száradnak-levegőznek. Napra nem tenném, viszont a párás hűvös jót tesz neki. A gyapjúkülső megfelelő belsővel, betéttel jól bírja az éjszakákat is! A pisi nem folyik át rajta (ezen mindenki csodálkozik), azonban egy kis nedvességérzet néha előfordul a ruhán. Ezzel együtt a baba popsija jobban szellőzik, mint akár a legjobb légáteresztő műanyag pelenkakülsőben volna. A homokozót nem bírja, ezért érdemes egy vékony bugyikát húzni rá.
A gyapjúról: a szakértők szerint előfonal vagy előszálból készül. Szerintem a jó helyről vásárolt nyers gyapjút (turkáló!)úgy is meg lehet különböztetni a kezelt társaitól, hogy az nem csillog, hanem matt, fénytelen. Egyesek kész kötött pulcsikból szabják ki a megfelelő darabot, és egyszerűen összevarrják. Jómagam egy- és kétszálas fonalból is kötöttem a pelusokat, az Ottobre-design szerint. Az egyszálas kollekcióm nyárra készült. Lehet nem kötött, hanem nemezelt eljárással készült gyapjúkülsőket is kapni.
2 megjegyzés:
Ha nem vagy biztos, hogy gyapjú van a kezed között, akkor úgy is meg lehet bizonyosodni róla, hogy fogsz egy kis darab fonalat, szövet darabot, szöszt, és meggyújtod. Ez nem vicc!
A gyapjú nem gyullad meg, csak hamvad, az égett részt szépen szét tudod morzsolni az ujjaid között, és égett szőr szaga van (disznó pörzsölés, ha valaki volt már ilyen helyen).
A gyógyszertári lanolinnal kapcsolatban lenne egy megjegyzésem. Ausztriában élek, ma a gyógyszertárban lanolint akartam venni gyapjú külső impregnálásához. Elmondtam, mire kell, és a hölgy is elmondta, hogy miből készítik a gyógyszertári lanolint, azaz hogy paraffin is van benne, ami kőolaj. Miután ezt tudatta velem, kedvesen megkérdezte, hogy ennek tükrében ezzel a lanolinnal akarom-e lekezelni a külsőimet?
Megjegyzés küldése